Üntel Kablo, İngiltere CPR-UKCA yönetmeliklerine hazır..

cpr-ukca-ingiltere yönetmelik-üntel

İngiltere Brexit geçişinin bir parçası olarak, yeni yönetmeliklere göre, 1 Ocak 2021 tarihinden itibaren ülkeye tedarik edilen ve yapı sektöründe kullanılmak üzere piyasaya sürülen kablolarda CE işareti yerine UKCA işareti kullanımı zorunlu olacaktır.

Üntel Kablo olarak, CPR AVCP System 3 kabloların Brexit sonrası İngiltere pazarında kullanım şartları ve testleri için BASEC Türkiye ile koordineli bir çalışma yürüttük. Yapılan çalışmalar ile uzun vadede bölgeye olan ticarette oluşabilecek negatif etkileri azaltmak ve UKCA onayı almak hedeflenmiş olup bu bağlamda transfer testleri organize edilerek, yönetmeliklere uygun belgelerin 1 Ocak 2022 son geçiş tarihinden önce hazır olması sağlanmıştır.

Bu çalışmalar neticesinde Üntel, her daim yüksek kalite ve güvencesi altında üretilen ürünlerini herhangi bir kesinti ve aksamaya uğramadan İngiltere pazarındaki tedarik zincirinin tüm halkalarına güvenle temin edeceğini garanti ekmektedir.

70’den fazla ülkede ürünleri güvenle tercih edilen Üntel Kablo, UKCA markalama ve mevzuatlarına yönelik uygulamalarda olduğu gibi, 1 Temmuz 2017 yılından itibaren Avrupa Birliği tarafından zorunlu olarak uygulanmasına karar verilen, Yapı Malzemeleri Yönetmeliği (CPR) mevzuatlarına uygunlukta da hızla aksiyon almış ve AB içindeki tanımlanan uygulama ve projelerde ürünlerinin kullanımının uygunluğunu beyan etmiştir

Yangın esnasında can, çevre ve mal güvenliğini en yüksek standartlarda sağlamaya yönelik olarak yürürlüğe sunulmuş olan Yapı Malzemeleri Yönetmeliği (CPR) yapılarda kullanılan kablolar ve diğer ürünlerin uygunluğunu ve izlenebilirliğini belirlemek için gerekli bilgilere ve ortak bir dile sahip olunmasını sağlar. UKCA ve CE işaretleri onay şemaları, aynı güvenlik standartları ve kalite gereksinimlerini sağlamaktadır.

AB içindeki yapı projelerinde kullanılan güç, kontrol, haberleşme ve fiber optik kabloları kapsayan EN 50575 standardı gereği 1 Temmuz 2017 tarihinden itibaren, kablolar CPR ile uyumlu olmalı ve kablo veya etiketleri üzerinde CE işareti ve yangın sınıflarına uyumu onaylayan bir Performans Beyanı (Declaration of Performance – DoP) içermelidir. Bunun sonucunda, UKCA ve CPR onay planlarının yansıtılmasının bir parçası olarak, BS EN 50575 dahil olmak üzere tüm AB standartları da İngiltere tarafından belirlenen standartlar haline gelmiştir.

Ev aletleri, taşınabilir ekipmanlar, sabit tesisatlar, endüstriyel alanlar, ticari faaliyetler ve kamu mercileri gibi alanlarda kullanılan Üntel’in CPR ve UKCA uyumlu kabloları elektriksel ve fiziksel özellikleri ile yangın reaksiyonları testlerinden başarı ile geçmektedir.

AB ve İngiltere pazarlarında güvenle tercih edilen ürün gruplarımızdan bazıları :

Tarafımızca üretilen kabloların çoğu CE ve UKCA işaretli olup, DoP ve DoC belgeleri web sitemizde yayınlanmaktadır. DoP belgeleri, DoP numarası, ürün tipi kodu, kullanım amacı, üretici adı, performans değişmezliğinin değerlendirilmesi ve doğrulanması sistem numarası, onaylanmış kuruluşun kimlik numarası, beyan edilen performans bilgileri ve üretici adına yetkili imzası bilgilerini bulundurmalıdır.

DoP ve DoC’ye dahil olan kablo sınıfları, A’dan F’ye kadar ”Euroclasses’ olarak adlandırılır.Bu sınıflar, hangi yangına tepki performansının, hangi kriteri sağlaması gerektiğini belirtir. Ayrıca CPR kapsamındaki kabloların ek sınıflandırma kriterleri mevcuttur ve bunlar yangın esnasında duman üretimi, yanarak düşen parçacıklar, asitlik derecesi gibi gösterdikleri reaksiyona olarak değişkenlik gösterir.

UKCA ve CPR ile uyumsuzluk, hem üreticiler hem de tedarikçiler için teslimat, tedarik zincirinin aksaması, kalite ve dolayısıyla güvenlik sorunları gibi ciddi sonuçlar doğurabilir. Bu sebeple doğru ürün seçimi aynı zamanda, son kullanıcıların yanısıra mühendislik firmaları, taşeronlar, yükleniciler gibi şartname hazırlayan kurumların da sorumluluğunda olmalıdır. İnşaat sektörlerine yönelik ürünlerinin tümünün UKCA ve CRP uyumlu olduğunu garanti eden Üntel Kablo, müşterilerinin güvenlik ve kalite standartlarını karşılamasını ve sorumlu bir şekilde davranmasına teşvik eder.

* Bu makaledeki UKCA ve CPR verileri BASEC’in makalelerinden ve bu ilgili SSS’lardan alınmıştır.

Size daha iyi bir deneyim sunabilmek için internet sitemizde çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi almak için Çerez Politikası’nı
ve Aydınlama Metnimizi inceleyebilirsiniz.