Liman vinçlerinde kablo çözümleri, Üntel Vinç Kabloları

Blog-Vinc-Üntel-kablo çözümleri-post terminal moving-craneflex and supremıne

Limanlar ulusların dünya çapında ticarete açılan kapısıdır. Yoğun terminalleri, giderek artan işlem hacimleri ve yeni yatırımları ile ithalat ve ihracatı geliştirirken, hızla büyüyen uluslararası ticareti küreselleştirmektedir.

Liman yetkilileri genel kargolar ve dökme yüklerin yüklemesi ve boşaltılması gibi günlük operasyonlarda, terminallerinde kullanıldıkları en önemli ekipman olan vinçlerde dahil olmak üzere,  otomatik ve diğer tüm ekipmanlarda yatırım getirisi (YG) ve daha iyi kar marjları elde etmek için verimliliği ve operasyonlarının gelişimini hedefler. Bu ekipmanların sorunsuz çalışması, kontrolü ve süreç takibi için özel olarak tasarlanmış, zorlu çalışma şartlarına dayanıklı endüstriyel kablolar gereklidir ve bu sayede sürecin verimli ve sürekli çalışması sağlanır.

Bir liman içinde bir petrokimya tesisine, LNG terminaline veya herhangi bir başka ürün grubuna hizmet vermek için farklı uzmanlıklar gerektiren birden fazla terminal çalışıyor olabilir; burada kullanılan bu ekipmanlar ve vinçler, bu tür taşımaları tek başına gerçekleştirmek için özel olarak tasarlanmıştır.

Limanlarda arıza veya parça değişimi sebebiyle operasyonların aksaması iş gücü ve büyük maddi kayıplar doğurabilir. Bu nedenle, limanlarda kullanılan ekipmanlar tasarlanırken çalışma şekline, ortama ve diğer değişkenlere göre kabloların doğru seçimi ve yüksek bir kalite standardında olması hayati önem taşır.

Örneğin vinçler, bulundurdukları birçok komponentin çalıştırılabilmesi, otomasyonu ve kontrolü için enerji ve kumanda kablolarına ihtiyaç duyarlar. Vinç ayaklarının ray veya tekerlek üzerinde hareketleri, elleçleme, kaldırma veya kepçe gibi araçların her biri sabit veya esnek yapıda, ihtiyaç olan güç miktarına göre alçak veya orta gerilim güç veya kumanda kablolarına sahiptirler. Bu kablolar ayrıca veri sağlamak için dahili fiber optik kablolara (kompozit kablolar – güç, kumanda ve/veya fiber kabloların bir arada dizayn edilmesinden oluşur) sahip olabilir.

Bu kabloların yoğun ve hızlı hareket gören çalışma koşullarına dayanıklı olması büyük önem taşır. Tamburlar, feston sistemleri ve hareketli kablo kanalları (chain system) gibi vinçlerin bileşenlerine uyumlu olmaları gerekirken; uzun vadede güvenilir ve sorunsuz çalışmasını sağlamalıdırlar.

Yoğun hareket esnasında burulma, gerilme ve mekanik zorlanmalara maruz kalabilen vinç kabloları aynı zamanda kuvvetli akım, sürtünmeden kaynaklı aşındırıcı etkiler, ortam koşullarına göre su, nem ve çeşitli kimyasallara da dayanıklı yapıda olmalıdırlar. Bu kabloların kullanıma yerine uygunluğunu tespit etmek için seçimlerinin titizlikle, gerekirse profesyonel bir görüş alınarak yapılması, temininden sonra ise saklama koşullarına uygun şekilde depolanması ve doğru kurulumu büyük önem taşır.

Her vinç farklı özelliklere göre tasarlandığı (hız, hareket, boyut, vb.), çevre faktörleri ve taşınan yükten kaynaklı oluşabilecek etkenler her limanda farklılık gösterebileceği için, her vaka benzersiz bir kullanım tecrübesi gerektirebilir. Bu sebeple kabloların seçiminde; ölçüleri (kesit, boy, çap, ağırlık),  akım taşıma kapasiteleri, hareket kabiliyetleri,  aşırı yük ve kısa devre akımları, gerilim düşümleri, mekanik dayanımları ve diğer özel talepler dikkate alınarak hesap edilmelidir.

Üntel Kablo, alanında uzman ve tecrübeli ekibi ile en yüksek kalitede ürünleri tasarlamak ve üretmek için liman operatörleri, vinç ve kablo toplama tamburu üreticileri ile sürekli işbirliği içinde çalışarak bu uygulamaların taleplerini karşılamayı hedeflemiş ve faaliyetlerine değer katan güvenilir bir çözüm ortağı olmuştur.

Üntel Vinç Kablolarının çözümler sunduğu kullanım alanları :

  • Vinç ve kaldırma sistemleri
  • Asansör ve konveyör sistemleri
  • Feston sistemleri
  • Spreader ve basketler (Konteyner kavrayıcı/tutucu alt ekipmanı ve sepetler)
  • Elektrikli kablo toplama tamburları
  • Hareketli kablo kanalları (Chain systems)
  • Taşıma, yükleme/boşaltma ekipmanları
  • Kepçeler ve diğer ekipmanlar

Limanlar, terminaller, vinçler ve diğer ekipmanlarda da kullanılabilen ürün yelpazemiz, sektörde uzun yıllara dayanan deneyimimiz, müşterilerimizle yürüttüğümüz ortak çalışmalar, aldığımız geri bildirimler, kesintisiz süren Ar-ge çalışmaları ve uluslararası kalite standartlarından ödün vermeyerek oluşturulmuştur. Kaliteli ürünlerimiz ve satış sonrası devam eden hizmet politikamız sektörde güven veren bir çözüm ortağı olmamızı sağlamıştır. Uzman ekibimiz, satın alma öncesi ve sonrasında teknik ve diğer her türlü konuda müşterilerimizin sorunsuz bir tecrübe yaşaması için maksimum çaba göstermektedir.

Vinçlerde kullanılan ÜNFLEX, CRANEFLEX ve SUPREMINE kablolarımız :

gibi özellikler ve yapılarda üretilmektedir.

Üntel kablo olarak tesislerimizde, kauçuk kablo üretimi için modern CCV ( Catenary Continuous Vulcanisation – Katener Sürekli Vulkanizasyon) hat teknolojisi kullanmaktayız. Bu teknoloji, tek bir işlemde üç kat kauçuk ekstrüde edebilmektedir..  Üretim sürecinin tamamını kontrol altında tutabilen enstrümanlar içeren bu makinelerde üretilen kablolarımız aynı zamanda zorlu koşullara dayanabilmeleri için yüksek kaliteli kablo bileşenleri (kompound) kullanılarak üretilmektedir. Kaliteli ürün ve %100 müşteri memnuniyeti ilkeleriyle hareket ederek, müşteri talep ve beklentilerini sektörel ihtiyaçlar çerçevesinde değerlendirerek etkin çözümler sunan Üntel Kablo’da, tüm ürünler uluslararası bilinirliği olan saygın kuruluşlar tarafından sertifikalandırılmıştır. Uluslarası standartlara uygun olarak üretilen vinç kablolarımız, VDE sertifikalıdır.

Üntel Kablo, PEMA (Port Equipments Manufacturers Association – Liman Ekipmanları Üreticileri Derneği) üyesidir. PEMA dünya çapında limanlar, terminal operatörleri, sektöre hizmet veren üreticiler ve diğer önemli paydaşları harici olarak en iyi uygulamalar hakkında bilgilendirmek, eğitmek ve tanıtmak için bir platform sağlar.

*Bu makalede PEMA eğitim dokümanları kaynak olarak kullanılmıştır. “Practical Observations about Electrical Cables for Container Cranes”

Size daha iyi bir deneyim sunabilmek için internet sitemizde çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi almak için Çerez Politikası’nı
ve Aydınlama Metnimizi inceleyebilirsiniz.