Üntel Maden ve Tünel kabloları: 30+ yıldır onaylı kalite

Maden sahaları ve tünel şantiyeleri çalışma şartlarının insan ve ekipmanlar için en zorlu olduğu ve güvenlik açısından risk faktörlerini en aza indirmek için yüksek standartların uygulandığı alanlardır. Çeşitli ülkeler; bu alanlarda güvenlik sorunları yaşanmaması ve operasyonel mükemmellik adına bilgi ve uzmanlıklarını birleştirmeye odaklanarak, doğru kullanımı büyük önem taşıyan kabloların üretimi, tedariki ve kurulumu için son derece ayrıntılı güvenlik ve kalite standartları oluşturmuşlardır.

Maden kabloları her türlü zorlu çalışma koşullarına maruz kalmaktadır.  Madencilik operasyonlarında ağır şartlarda çalışan araç ve ekipmanlarda güç, kumanda ve veri takip görevi ile kullanılan bu özel ve mukavim yapıya sahip olan kablolar, en yüksek güvenliği sağlamak için yetkin kalite standartlarına uygun olmalıdır. Bu şartlara uygun kalitede kabloların üretimi ise yıllara dayanan üretim tecrübesinin yanı sıra maden sektörü hakkında da bilgi ve deneyim gerektirmektedir.

30 yılı aşkın bir süredir önde gelen uluslararası standartlara göre maden kabloları üretmekte olan Üntel Kablonun kalitesi saygın kurumlar tarafından onaylanmış olup, ürünleri dünya çapında madencilik firmalarının öncelikli tercih listesinde yer alarak güvenle kullanılmaktadır.

Üntel’in ürettiği maden kabloları, yetkin uluslararası standart ve spesifikasyonlara göre tasarlanmış, üretilmiş ve sertifikalandırılmıştır, bunlar;

 • Alman Standardı :  DIN VDE 0250-812&813
 • İngiliz Standardı BS6708
 • Avustralya ve Yeni Zelanda Standardı; AS/NZS 1802 & AS/NZS 2802
 • Güney Afrika Standardı; SANS 1520-1&2
 • Türkiye – TTK standartları ; MGM-101, MGM-109, MGM-110, MGM-111, MGM-112, MGM-115 ve MGM-118

Üntel Kablo ayrıca talebe özel olarak ve müşteri ihtiyaçlarına göre maden ve tünel kabloları yanı sıra  her türlü özel kabloyu üretebilecek yetenek ve bilgi birikimine sahiptir. Üntel, yüzey ve yer altı maden sahaları, ekipmanlar, makineler ve madencilik altyapısı dahil olmak üzere her türlü madencilik operasyonu uygulaması için kablo çözümleri sağlamaktadır.

Maden kablolarımızın kullanıcılara sağladığı bazı faydalar:

 1. Standart veya şartnamelere uygundurlar.
 2. En zorlu koşullarda kullanım için tasarlanmıştır.
 3. Kurulumu kolay ve esnektirler.
 4. Alev geciktirici özelliğe sahiptirler.
 5. Yağa, suya ve güneş ışınlarına dayanıklıdırlar.
 6. Yırtılma, ezilme ve aşınmaya karşı dayanıklıdır.

Maden kablolarımız -40°C ile +80°C ortam sıcaklığında ve +90°C çalışma sıcaklığında çalışabilmektedir. Kabloların mümkün olan en uzun kullanım ömrünü korumak için çalışma voltajı, akım taşıma kapasitesi, çekme gerilimi, sıcaklık sınırları vb. gibi önerilen tasarım sınırlarının aşılmaması büyük önem taşımaktadır. Detaylı bilgiler ilgili ürün sayfalarında, teknik tablolar ise Maden Kabloları Kataloğumuzda yer almaktadır.

Üntel Kablo bugün üretiminin %60’ını, 6 kıtada 70’den fazla ülkeye ihraç etmektedir. 15.000’den fazla kablo çeşidi üretebilen Üntel, 250’den fazla uluslararası sertifikaya sahiptir.

Size daha iyi bir deneyim sunabilmek için internet sitemizde çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi almak için Çerez Politikası’nı
ve Aydınlama Metnimizi inceleyebilirsiniz.