Üntel Kalitesi Rüzgar Türbinleri için Hazır

energy-wind-onshore-Rüzgar Türbin kabloları

Net-sıfır* iklim hedeflerini (Net-zero climate goals)  karşılamak için yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımının artmasıyla birlikte, enerji şirketleri geleneksel petrol, gaz ve kömür kullanımının yerine yeni enerji pazarlarına geçişler yapmaktadırlar. Rüzgar türbinleri geçiş sürecinde önemli bir yer almaktadır.

Bu geçiş süreci, teknoloji üreten ve imalat yapan firmaları, yenilenebilir enerji alanına talep arttıkça büyümekte olan pazarı destekleyecek çözümler sunmaya teşvik etmektedir. Ayrıca, fosil yakıt miktarı günden güne azalması ve iklimsel acil durum, temiz enerjiye geçişin önemini arttırmaktadır.

Kablo üreticileri, günümüzde tamamlanmış birçok açık deniz projesi (offshore) ve petrol&gaz santrallerine (kara-onshore), işleme-depolama-lojistik (midstream operations), petrol ve gazın ham ürüne dönüştürülmesi (downstream opreations),  kömür kaynaklı enerji kullanan santraller gibi önemli alanlara ürün tedarik etmiş ve ayrıca madencilik sektörüne de ürünleriyle destek olmuşlardır.

Rüzgar Türbinleri
Rüzgar Türbinleri için Üntel Kablo Çözümleri

Bu sayede, geniş ürün yelpazelerine sahip olan kablo üreticileri gelecekte pek çok yenilenebilir enerji projesinin gereksinimlerini ve artan taleplerini karşılamak için de sektörün önemli bir kaynak üreticisi olacaklardır.

Yeni pazarlara ve gelişen pazar koşullarına karşı daima inovatif bakış açısı olan, uzman Ar-ge ekibi,  geniş ve kaliteli ürün yelpazesi ile Üntel Kablo, yenilenebilir enerji üreten tesisler için de özel kablo çözümleri sunmaktadır.

Ürün portföyünde 15.000’in üzerinde kablo çeşidi bulunan Üntel’in birçok ürün grubu zorlu çalışma koşulları altında en yüksek performansı sağlamak üzere tasarlanmıştır. Bu ürünlerin bir çoğu değişen iklim ve hava koşulları, yüksek sıcaklıklar, şiddetli rüzgardan oluşabilecek hareketler, titreşim, esneklik gerektiren koşullar, yüksek burulma gerilimleri ve elektromanyetik etkileşime karşı dayanıklı olmakla beraber rüzgar türbinleri içinde de bulunan hidrolik yağlara dayanıklı oldukları için rüzgar santrallerinde kullanıma uygundurlar.

Üntel’in çeşitli sektörler için özel olarak tasarladığı zorlu çalışma koşullarına uygun kabloları uluslararası sertifikasyon kuruluşları tarafından onaylanmış olup, dünyanın birçok ülkesinde prestijli projelerde güvenle kullanılmaktadır. 

Bir rüzgar türbininin ana bileşenleri çelikten üretilen Kule; elektriksel ve mekanik bileşenleri içeren Nasel (Nacelle); üç rotor kanadı, Rotor göbeği, hareketi göbekten dişli kutusuna ileten Ana Mil; Kademeli Şanzıman ve elektriği üretmek için de Jeneratörden oluşmaktadır.

Rüzgar Türbinleri ve Kablolar

Rüzgar Türbinleri Nasel içinde kullanılan kablolar, alçak gerilim güç dağıtımı, veri iletimi, yapıyı oluşturan diğer parçaların kontrolü ve sensörlerden gelen sinyaller içindir. Kulede kullanılan alçak gerilim güç ve data kabloları ise trafoya güç taşımakla birlikte ve sistem takibi için veri taşımaktadır. Son olarak, Orta gerilim kablolarla da trafo dağıtım noktasına bağlanmaktadır.

Rüzgar Türbinleri için kullanılan; Üntel’in belirtilen uygulamalara sunduğu kablo cinsleri şu şekildedir:

Kule Sabit Kabloları ve Burulma, Torsiyona Dayanıklı Kablolar

Üntel, kulelerde kullanılan, sabit uygulanan ve döngüsel burulma direncine sahip, torsiyona dayanımlı çeşitli güç kabloları ürün portföyüne sahiptir;

 • NYY FLEX 0,6/1 kV PVC güç kabloları – (Sabit uygulama)
 • H07RN-F 450/750 V Kauçuk güç kabloları – (Sabit ve torsiyona dayanıklı)
 • H07BN4-F 450/750 V Kauçuk güç kabloları– soğuğa dayanıklı – (Sabit ve torsiyona dayanıklı)
 • H07ZZ-F 450/750 V LSZH Kauçuk güç kabloları – halojensiz – (Sabit ve torsiyona dayanıklı)
 • NSGAFOU 1,8/3 KV Kauçuk güç kabloları – (Sabit ve torsiyona dayanıklı)
 • NSHXAFÖ 1,8/3 KV LSZH Kauçuk güç kabloları – halojensiz – (Sabit ve torsiyona dayanıklı)

Nasel (Makine Dairesi)

Nasel kabloları, kontrol Kabloları ve sinyal kabloların oluşur geniş ürün yelpazemizde belirtilen ürünler tercih edilmektedir.

Kontrol Kabloları – (Nasel)

 • YSLY (YY) 300/500 V PVC kumanda kabloları
 • YSLCY (CY) 300/500 V Ekranlı PVC kumanda kabloları
 • HSLH (YY LSOH) 300/500 V LSZH kumanda kabloları – halojensiz
 • HSLCH (CY LSOH) 300/500 V Ekranlı LSZH kumanda kabloları – halojensiz
 • Sinyal Kabloları – (Nasel)
 • LIYCY 250 V PVC Ekranlı sinyal kablolar
 • LIHCH 250 V LSZH Halojensiz Ekranlı sinyal kablolar

Kule Konstrüksyon ve Nasel Pano Kabloları

Üntel, Rüzgar Kulesi konstrükyonu ve Nasel kumanda panoları için aşağıda belirilen kablo tipleriyle, çeşitli topraklama telleri ve pano kabloları sunmaktadır.

 • H07V-K
 • H07Z-K
 • M2X

Şebeke Bağlantı Kabloları

Üntel, Rüzgar Santralinin şebeke bağlantıları için de çeşitli sabit uygulamalı kablolara sahiptir. Bunlar:

 • NYY
 • N2XY
 • N2XH

OG Güç Kabloları

Üntel’in yarım asırlık deneyimi ile üretmekte olduğu ve uluslararası tanınırlığı olan saygın kuruluşlardan onaylı ürünleri, enerji sektörlerinde büyük kuruluşlar tarafından tercih edilmekte ve yaygın olarak kullanılmaktadır. Üntel Kablo yeni gelişen enerji piyasalarının ihtiyaçlarını da karşılamak için yeni ürünler geliştirmeye ve ürünlerinde çözüm odaklı gelişimlere devam etmektedir.

Rüzgar enerjisi projeleriniz için herhangi bir ihtiyacınızda, alanında uzman kadromuz proje ekibinizle görüşmekten memnuniyet duyacaktır. Kablo ihtiyacınızı Rüzgar türbinleri için Üntel Kablo karşılayacaktır.

Özetle, rüzgar Türbinleri denilince Üntel Kablo ürünleriyle ve kalitesiyle öne çıkmaktadır.

*Net sıfır nedir? İnsan kaynaklı faaliyetler nedeniyle atmosfere salınan ve sera etkisine neden olan karbondioksit, metan, azot oksit gibi gazların miktarını yeryüzü tarafından doğal olarak emilen sera gazı miktarıyla eşitlemek anlamına geliyor. Bir başka ifadeyle net sıfır, atmosfere yeni emisyonlar eklememek demek.

Size daha iyi bir deneyim sunabilmek için internet sitemizde çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi almak için Çerez Politikası’nı
ve Aydınlama Metnimizi inceleyebilirsiniz.